Şeker Çamı Kullanıldığı Alanlar
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Şeker Çamı Kullanıldığı Alanlar

Şeker Çamı, anavatanı Kuzey Amerika olan bu çam türünün İngilizce ismi sugar pine olarak bilinir. Yumuşak çam türleri arasında kabul edilen şeker çamının yüksekliği yaklaşık olarak 45-65 metre arası değişmektedir. Diğer çam türleri arasında boyunun uzunluğu bakımından ilk sıralarda yer almaktadır. Bunun yanı sıra gövde çapı 1-1,5 metre arasında değişiklik gösterir. Her mevsim yeşil kalabilen bir ağaç türüdür. Yapraklarda mayıs ayından haziran ayına kadar çiçeklenme oluşur. Çiçekler tek cinsten meydana gelmektedir. Hafif kumlu ve orta tınlı topraklarda iyi bir şekilde yetiştirilebilir. Ayrıca zayıf bir yapıya sahip olan topraklarda da rahatlıkla yetişebilmektedir. Asit ve nötr toprak özelliği taşıyan bölgelerde ve gölgenin bol olduğu alanlarda büyümez. En sevdiği toprak türü kuru ve nemli topraklardır. Ayrıca oluşabilecek kuraklıklara karşı da oldukça dayanıklı bir özelliği vardır.

Şeker çamı kullanıldığı alanlar
 • Tohumundan çiğ veya pişmiş olarak tatlı çeşitleri yapmak mümkündür.
 • Bazı gıdaları tatlandırmak için de kullanılabilir.
 • Ayrıca hamur ağacından salınan diğer reçinelerin bir yan ürünü olarak vanilyalı tatlandırıcı elde edilir.
 • Bu ağacın şekeri kaynatılarak elde edilmektedir.
 • Ayrıca insan vücudunda görülebilecek bazı rahatsızlıklara karşı oldukça iyi gelmektedir. Bütün çam ağaçlarında oluşmak olan reçineler tam bir sağlık dostudur. Böbrek ve mesane şikâyetlerinin tedavisinde kullanılmakta olan reçine romatizma hastalıklarının iyileşmesi içinde kullanılır. Buhar banyosu yöntemi ile kullanılmakta olan bu yöntem ile romatizmanın geçmesine fayda sağlar.
 • Solunum sistemini için oldukça faydalıdır. Öksürük, soğuk algınlığı, influenza, mukoza zarlarının ve solunum yolu şikâyetlerinin tedavisinde oldukça büyük bir fayda sağlar.
 • Yüz cildinde oluşabilecek yara ve yaralanmalara karşı oldukça faydalıdır. İçerisinde bulunan maddeler sayesinde yanık oluşmuş bölgenin ağrısını geçirerek iyileşmesine yardımcı olur. Ayrıca güneş yanıklarını vücuttan kaybolmasını sağlar. Bunun yanı sıra deri ve cilt üzerinde oluşabilecek mantar hastalıklarına karşı da harika bir savaş açar.
 • Bunun yanı sıra göz organında oluşabilecek rahatsızlıkların giderilmesi açısından da oldukça faydalı bir bitkidir. Genellikle göze damla şeklinde uygulanır.
 • Ayrıca şeker çamı ile yeşil boya da elde edilmektedir.
 • Bu ağacın yapraklarının ucunda terpen adı verilen bir madde bulunmaktadır. Bu maddenin dışarı atılması halinde dibinde yetişmekte olan bütün bitkilerin büyümesi durur ve zamanla kurur. Bu madde sayesinde tarım alanlarında istenmeyen otların yok edilmesi oldukça kolay bir hal almıştır.
 • Ayrıca bu çam türünden elde edilen reçineler vernik maddesinin yardımcı maddesi olarak da kullanılmaktadır. Ayrıca şeker çamı reçinesi ile elde edilen vernik ahşap alanlara karşı harika bir korum sağlar.

Şeker Çamı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Çam İğnesi Nedir?

Çam İğnesi Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çam Ağacı Özellikleri Nelerdir?

Çam Ağacı Özellikleri Nelerdir?

Katran Çamı Nasıl Elde Edilir?

Katran Çamı Nasıl Elde Edilir?

Limon Çamı Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Limon Çamı Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Beyaz Kabuklu Çam Özellikleri

Beyaz Kabuklu Çam Özellikleri

Bunge Çamının Kullanım Alanları

Bunge Çamının Kullanım Alanları

Güncel

Dağ Veymut Çamı Özellikleri

Dağ Veymut Çamı Özellikleri

Güncel

Çam Fidesi Yetiştiriciliği

Çam Fidesi Yetiştiriciliği

Güncel

Higori Çamının Özellikleri

Higori Çamının Özellikleri